Özel Arama

Almanya’daki Sığınmacılar İçin Konteynırlar Tasarladı

Almanya’daki Sığınmacılar İçin Konteynırlar Tasarladı

Mimar Esen Akyar ve Mimar Zafer Karoğlu ortaklığındaki Iglo Architects tarafından, Almanya’daki Suriyeli sığınmacılar için bir ailenin barınma, korunma ve fiziksel ihtiyaçlar gibi tüm gereksinimleri göz önüne alınarak tasarlanan demonte konteynırlar, Alman hükümeti güvenlik standartları çerçevesinde Türkiye’de üretildi.

Alman Hükümeti’nin, Tectonics Solutions firmasına ihale ettiği konteynırlar, Türkiye’den Iglo Architects tarafından kriz masasından gelen veriler doğrultusunda acil ihtiyaçları karşılayacak şekilde hızlıca tasarlandı ve üretildi. 

Malzeme seçiminden kalite odaklı tasarıma, güvenlik standartlarından yaşamsal detaylara kadar her aşamanın sığınmacılara değer veren bir anlayışla geliştirildiği konteynırlar, 2.40 x 6.00 metre ölçülerinde tasarlanmış. Maksimum 4 kişilik bir ailenin rahatlıkla konaklayabileceği ve temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği konteynırlar, farklı lokasyonlardaki kamp merkezlerinde oluşturulan getto’larda konumlandırılmak üzere toplamda 1600 adet üretilmiş. Çeşitli büyüklüklerdeki yemek salonları ve mutfak ünitelerinde hafif çelik kullanılmış. Ayrıca her blok içerisine genel kullanıma açık; mutfak, kahve, çay alanları ile çamaşırhane birimleri yerleştirilmiş. Mevcutta kullanılmayan binaların veya terk edilmiş askeri üslerin revize edilerek kullanılması durumu gibi dönüşümler içinse 350 adet mobil saniter ünitesi tasarlanmış. Bay, Bayan, WC ve duş ünitelerinin yanı sıra hastaneler için de karantina saniterleri talep edilmiş.

2016-07-18 17:00:10